Održan okrugli sto Od prestonice do industrijskog centra Srbije – Kragujevac sredinom 19. veka

Centar za naučnoistraživački rad SANU i Univerziteta u Kragujevcu u saradnji sa Istorijskim institutom iz Beograda organizovao je okrugli sto Od prestonice do industrijskog centra Srbije – Kragujevac sredinom 19. veka dana 17. oktobra 2019. u Svečanoj sali Univerziteta u Kragujevcu.

Skup je otvorio akademik Miloš Đuran, upravnik Centra, ukazujući na značaj organizovanja skupova koji se bave proučavanjem istorije Kragujevca, s obzirom na to da na Univerzitetu u Kragujevcu još uvek ne postoji studijski program iz istorije ili srodnih društveno-humanističkih nauka. Prof. dr Nenad Filipović, rektor Univerziteta u Kragujevcu, u svom obraćanju podržao je predlog za organizovanje sistematskog izučavanja istorijske nauke na Univerzitetu u Kragujevcu. U ime Istorijskog instituta iz Beograda, kao suorganizatora, skup je pozdravio dr Srđan Rudić, direktor Instituta, izražavajući zadovoljstvo zbog saradnje sa Centrom za naučnoistraživački rad. Skup je pozdravio i gospodin Miroslav Petrašinović, predsednik Skupštine grada Kragujevca, s obzirom na to da je skup uvršten u program Oktobarskih svečanosti grada Kragujevca. Otvaranje okruglog stola uveličao je nastup prof. dr Marine Trajković Bidžovski, operske pevačice koja je, uz klavirsku pratnju prof. dr Sanje Vukosavljević Milenić, izvela dve srpske narodne pesme („Gde si dušo, gde si rano“ Branka Radičevića i „Jorgovan grana procvala“ Alekse Šantića), koje ilustruju duh vremena druge polovine 19. veka.

Učesnici okruglog stola, istoričari iz Istorijskog instituta iz Beograda, Narodnog muzeja, Muzeja „21. oktobar“ i Istorijskog arhiva iz Kragujevca, Muzeja Rudničko-takovskog kraja iz Gornjeg Milanovca i škole iz Jagodine svojim zanimljivim referatima osvetlili su određene segmente iz istorije Kragujevca druge polovine 19. veka i  ujedno ukazali na važnost proučavanja nedovoljno istražene zavičajne istorije. Radovi izloženi na skupu biće štampani u zborniku, zahvaljujući podršci Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.

Za učesnike skupa organizovan je turistički obilazak Kragujevca i poseta muzeju „Stara Livnica“, koji ilustruje dinamičan privredni i tehnološki razvoj Kragujevca druge polovine 19. veka.


Foto galerija: