Otvorena izložba i promovisan zbornik o mati Ani Adžić (1900-1975)

U četvrtak, 6. februara 2020. godine u 18 časova u Univerzitetskoj galeriji, svečano je otvorena izložba i promovisan je zbornik: Mati Ana Adžić (1900-1975) duhovno čedo Vladike Nikolaja Velimirovića

U organizaciji Centra za naučnoistraživački rad SANU i Univerziteta u Kragujevcu, u saradnji sa Muzejom rudničko-takovskog kraja i Fakultetom pedagoških nauka u Jagodini, otvorena je izložba o znamenitoj Srpkinji, dobročiniteljki i prosvetiteljki, koja je i svojevrsna metafora ženskog monaštva. Autorke izložbe o životu i duhovnoj zaostavštini mati Ane su Mirjana Mokrovčak-Glišović, bibliotekar i Vesna Ćurčić, kustos Muzeja rudničko-takovskog kraja iz Gornjeg Milanovca. 

Svečanost povodom otvaranja izložbe i promocije zbornika otvorio je dopisni član SANU Miloš Đuran, upravnik Centra za naučnoistraživački rad SANU i Univerziteta u Kragujevcu. U uvodnoj reči ukazao je da Centar naročitu pažnju usmerava na programe negovanja sećanja na ljude, posebno iz našeg kraja, koji su ostavili veliki trag u nauci, kulturi, umetnosti i prosveti.

O radu na osmišljavanju i pripremi izložbe govorio je Aleksandar Marušić, direktor Muzeja rudničko-takovskog kraja.

Ninoslav Stanojlović, profesor istorije iz Jagodine opisao je porodični milje u Jagodini iz kojeg je potekla mati Ana, a koji predstavlja paradigmu srpske intelektualne elite.

Izuzetnu čast organizatorima i posetiocima priredio je Njegovo preosveštenstvo vladika Jovan koji je preneo svoja sećanja na poznanstvo sa mati Anom, kao i priče iz njenog života koje su duboko utkane u kolektivno sećanje, ne samo Srpske pravoslavne crkve, već i u duhovno iskustvo srpskog naroda.

Dr Ilijana Čutura, profesor Fakulteta pedagoških nauka u Jagodini predstavila je zbornik radova Igumanija Ana (Adžić) – oličenje posvećenosti, koji je objavljen 2019. u izdanju Fakulteta pedagoških nauka u Jagodini i Istorijskog arhiva „Srednje Pomoravlje“, a povodom 120 godina  od rođenja  mati Ane i 70 godina od primanja monaškog čina. U zborniku je objavljeno četrnaest radova istraživača u različitim oblastima (istorija, istorija umetnosti, pedagogija, srpski jezik), a posebno značajan doprinos dali su sveštenici i monahinje Srpske pravoslavne crkve.

Program je vodila doc. dr Jelena Spasić sa Fakulteta pedagoških nauka, a u umetničkom delu programa nastupio je hor „Sveti Sava“ pod dirigentskim vođstvom Ivana Antonijevića.

Izložba će za posetioce biti otvorena do 20. februara 2020.


Foto galerija: