Zbornik Osamdeset godina od izbijanja Drugog svetskog rata na prostoru Jugoslavije i stradanja Kragujevca: novi pomaci ili revizije istorije promovisan je 15. aprila u Narodnom muzeju u Čačku.
Promovisan zbornik o Drugom svetskom ratu u Narodnom muzeju u Čačku
Centar za naučnoistraživački rad SANU i Univerziteta u Kragujevcu i Institut za noviju istoriju Srbije objavili su, krajem 2021. godine, zbornik Osamdeset godina od izbijanja Drugog svetskog rata na prostoru Jugoslavije i stradanja Kragujevca: novi pomaci ili revizije istorije, koji sadrži referate sa istoimenog naučnog skupa održanog 25. maja 2021. godine na Univerzitetu u Kragujevcu.
Na promociji Zbornika u Narodnom muzeju u Čačku, posle pozdravne reči direktorke Delfine Rajić, uvodnu reč uputili su urednici zbornika – Lela Vujošević, sekretar Centra za naučnoistraživački rad SANU i Univerziteta u Kragujevcu i dr Dmitar Tasić, saradnik Instituta za noviju istoriju Srbije.
O strukturi Zbornika i njegovom značaju za nacionalnu istoriografiju govorio je recenzent, dr Dalibor Denda, pukovnik sa Instituta za strategijska istraživanja Univerziteta odbrane. Svoje radove objavljene u Zborniku predstavili su istoričari: dr Mile Bjejalac, direktor Instituta za noviju istoriju Srbije, dr Bojan Dimitrijević, naučni savetnik Instituta za savremenu istoriju i dr Miloš Timotijević iz Narodnog muzeja u Čačku.
Na promociji su se mogli čuti rezultati novih istoriografskih istraživanja, nove interpretacije postojeće građe, kao i oprečna mišljenja po pitanjima istorijskog revizionizma.