U organizaciji Centra za naučnoistraživački rad SANU i Univerziteta u Kragujevcu, 20. septembra 2022. godine, u Svečanoj sali Rektorata Univerziteta u Kragujevcu, pred brojnom publikom, promovisana je monografija Computational Models in Biomedical Engineering – Finite Element Models Based on Smeared Physical Fields: Theory, Solutions, and Software.
Promovisana monografija akademika Miloša Kojića
Monografija Computational Models in Biomedical Engineering – Finite Element Models Based on Smeared Physical Fields: Theory, Solutions, and Software, čiji su autori Miloš Kojić, Miljan Milošević i Arturas Zimis (Arturas Ziemys), sažima decenijske rezultate istraživanja tima istraživača sa Instituta u Hjustonu (SAD), Univerziteta u Kragujevcu i Istraživačko-razvojnog centra u Kragujevcu – BioIRC (Bioengineering Research and Development Center). U njoj su prikazana najnovija dostignuća u dizajnu kompjuterskih modela za generisanje softvera koji imaju primenu u medicinskoj dijagnostici i lečenju malignih tumora.
U pozdravnoj reči, akademik Miloš Đuran, upravnik Centra, ukazao je na veliki naučni doprinos akademika Miloša Kojića, ne samo Univerzitetu u Kragujevcu, već i svetskoj nauci u oblasti tehničkih nauka, posebno multidisciplinarnoj oblasti bioinženjeringa. Zaključio je da je akademik Miloš Kojić osnivač moderne srpske škole računarske biomehanike, koja je prepoznata i priznata u svetskoj akademskoj zajednici.
Prof. dr Nenad Filipović, rektor Univerziteta u Kragujevcu, bliski, dugogodišnji saradnik akademik Miloša Kojića na raznim naučnim projektima, potencirao je značaj sveukupnog rada akademika Kojića, posebno njegovu najnoviju monografiju, koja predstavlja originalni naučni doprinos, a kojom se Univerzitet u Kragujevcu, pozicionira na prestižnoj Šangajskoj listi.
Miljan Milošević, viši naučni saradnik u Institutu za informacione tehnologije Univerziteta u Kragujevcu i vanredni profesor Univerziteta Metropolitan u Beogradu, govorio je o svom doprinosu monografiji, koji se odnosi na implementaciju softvera i simulacije koje omogućuju široku primenu rezultata istraživanja i metodologije predstavljene u knjizi, posebno i medicinskoj i biomedicinskoj praksi.
Akademik Miloš Kojić istakao je ulogu i trećeg autora monografije – Arturasa Zimisa (Arturas Ziemys), docenta Programa za matematiku i medicinu u Institutu za istraživanje metodističke bolnice u Hjustonu u SAD. Pored toga, u završnoj reči, osvrnuo se na istorijat razvoja Programa bioiženjering koji je začet devedesetih godina prošlog veka, upravo u Centru za naučnoistraživački rad SANU i Univerziteta u Kragujevcu i koji je tada okupio talentovane mlade ljude, sada istaknute naučnike i profesore Univerziteta u Kragujevcu.