Promovisana edicija SANU „Život i delo srpskih naučnika“ na Fakultetu pedagoških nauka u Jagodini

U organizaciji Centra za naučnoistraživački rad SANU i Univerziteta u Kragujevcu, na Fakultetu pedagoških nauka u Jagodini, organizovana je promocija edicije SANU „Život i delo srpskih naučnika“, 8. novembra 2022.

U sklopu programa popularizacije nauke i podsticanja interesovanja za istoriju srpske nauke, Centar za naučnoistraživački rad SANU i Univerziteta u Kragujevcu promovisao je ediciju SANU „Život i delo srpskih naučnika“: u Univerzitetskoj galeriji u Kragujevcu, na Fakultetu tehničkih nauka u Čačku, na Fakultetu za mašinstvo i građevinarstvo u Kraljevu i na Pedagoškom fakultetu u Užicu.

Promocija ove edicije Fakultetu pedagoških nauka u Jagodini upriličena je 8. novembra, pred velikim brojem posetilaca, studenata, nastavnika i saradnika, kao i šire javnosti.

U sklopu promocije u Jagodini, govorilo se o  znamenitim naučnicima zastupljenim u ediciji, koji su rođenjem, školovanjem ili radom ili bili vezani za Jagodinu ili okolinu. Akademik Ivan Gutman govorio je o  fizičaru i hemičaru Dragoljubu Jovanoviću, dopisnom članu SANU (Paraćin, 1891 – Beograd, 1970); prof. dr  Svetlana Ćurčić govorila je životu i raznovrsnom stvaralaštvu akademika Josifa Pančića (Ugrina, 1814 – Beograd, 1888), koji je službovao u Jagodini kao okružni fizikus, a o akademiku Stevanu Jakovljeviću (Knjaževac, 1890 – Beograd, 1962) čija je porodica jedno vreme živela u Jagodini, govorili su: doc.  dr Jelena Mladenović (o Jakovljeviću kao biologu) i doc. dr Branko Ilić (o njegovom književnom opusu).

Pozdravnu reč, u  ime domaćina, dali su prof. dr Violeta Jovanović, dekan Fakulteta pedagoških nauka i akademik Miloš Đuran, upravnik Centra, koji je ukratko predstavio najznačajnije aktivnosti i planove rada Centra.

U umetničkom programu nastupio je Orkestar Fakulteta pedagoških nauka koji je izveo nekoliko muzičkih tačaka u narodnom duhu, a nastupila je i  solistkinja Kristina Milosavljević.


Foto galerija: