Prof. dr Branislav Jeremić održao predavanje „Radijaciona onkologija karcinoma pluća“

U ciklusu predstavljanja nacitiranijih naučnika Univerziteta u Kragujevcu, Centar za naučnoistraživački rad SANU i Univerziteta u Kragujevcu organizovao je predavanje prof. dr Branislava Jeremića, saradnika Fakulteta medicinskih nauka i Istraživačko-razvojnog centra za bioinženjering, Kragujevac.

Rektor Univerziteta u Kragujevcu prof. dr Nenad Filipović, u pozdravnoj reči, zahvalio je prof. dr Branislavu Jeremiću na predavanju koje održava naučnom i nastavnom osoblju Univerziteta u Kragujevcu i iskoristio je priliku da uvaženom predavaču uruči Povelju za izuzetne rezultate u naučnoistraživačkom radu, koju je u ime Univerziteta u Kragujevcu, dodelio naučnicima i istraživačima,  povodom Svetskog dana nauke, 10. novembra 2023. Zahvaljujući prevashodno osamnaestorici najboljih istraživača među kojima je prof. dr Bransilav Jeremić, Univerzitet u Kragujevcu je u tekućoj godini visoko rangiran na Times Higher Education (THE) listi, kao jedan od najboljih univerziteta u Srbiji.

Akademik Miloš Đuran predstavio je bogatu radnu biografiju prof. dr Branislava Jeremića, koju je gradio na univerzitetima u Južnoafričkoj republici i radom u  Ujedinjenim nacijama,  ukazujući da Univerzitetu u Kragujevcu čini čast što naučnicima i saradnicima fakulteta i Instituta prenosi najaktuelnija znanja iz oblasti radijacione onkologije karcinoma pluća.

Predavanje koje je održao prof. dr Branislav Jeremić bilo je istovremeno uskostručno, ali i predstavljeno na naučno popularan način. Ukazao je na dug put koji je prošla radioterapija, od korišćenja ortovoltažnih aparata do savremenih linearnih akceleratora koji su u stanju da obezbede zračenje visokim dozama, precizno datih na tumor i uz zaštitu okolnih zdravih tkiva u blizini tumora. Napreci u kompjuterskoj tehnologiji  u pogledu brzine, pohranjivanja podataka i dramatično smanjenje veličine samog kompjutera su omogućili brzu kalkulaciju kompleksnih algoritama u pogledu planiranja i sprovođenja radioterapija. To je dovelo do razvoja kompleksnih terapijskih mašina potpuno kontrolisanih i automatizovanih, kao i kreiranju i sprovođenju visoko kompleksnih radioterapijskih planova zračenja. Danas su u terapiji karcinoma pluća i upotrebi trodimenzionalna (3D) radioterapija, radioterapija modularanog intenziteta (IMRT), slikom-navođena radioterapija (IGRT) i adaptivna radioterapija (ART), a takodje je moguće sprovesti i 4D radioterapiju kada se uzme u obzir vremenski faktor i doda  3D radioterapiji. Metoda koja je u poslednje 2 decenije značajno poboljšala rezultate u ranim stadijumima nonmikrocelularnog karcinoma pluća je stereotaksiča radioterapija. Navedene metode se koriste kako u radikalnom tako i palijativnom tretmanu, bilo samostalno, bilo u kombijaciji sa, uglavnom, sistemskom terapijom (hemioterapija, targetirana terapija, imunoterapija).

Navedeni terapijski metodi i pristupi su kontinuirano ispitivani u mnogobrojnim kliničkim studijama. Njihovi rezultati, zajedno sa onima postojećih meta analiza (kombinovanje rezultata više studija)  i sistematskih revizija literature,  omogućuju nam da sprovedemo onkologiju baziranu na dokazima (evidence based oncology) kao najbolji mogući pristip koji je baziran na podacima najvišeg nivoa iz literature,  uzimajući u obzir i personalnu ekspertizu onkologa, kao i želje  pacijenta. Ovakav pristup nam omogućuje da kontinuirano pospešujemo naše rezultate u tretmanu karcinoma pluća, bolesti koja je globalno druga po incidenci, ali prva po mortalitetu, dok su u Srbiji oni prvi i po incidenci i  po mortalitetu.


Foto galerija: