Centar za naučnoistraživački rad SANU i Univerziteta u Kragujevcu organizovao je predavanje prof. dr Vesne Mišković-Stanković na temu: „Antibakterijske biokeramičke prevlake za primene u medicini“, 9. maja 2024. u Svečanoj sali Univerziteta u Kragujevcu.
Prof. dr Vesna Mišković-Stanković održala je predavanje o primeni biokompatibilnih prevlaka u biomedicinskom inženjerstvu
Prof. dr Vesna Mišković-Stanković je redovna profesorka Fakulteta za ekologiju i zaštitu životne sredine, Univerziteta Union-Nikola Tesla u Beogradu i Fakulteta tehničkih nauka, Univerziteta u Novom Sadu. Gostujući je profesor na Univerzigtetu Trento u Italiji, Ohajo univerzitetu u SAD-u, Laval univerzitetu u Kanadi, kao i univerzitetima u Kini i u Severnoj Koreji. Bavi se istraživanjima iz oblasti biomaterijala, elektrohemijie i korozije. Akademik Miloš Đuran je predstavio njenu impozantnu profesionalnu biografiju ukazujući i na podatke da je ona na listi Stanford univerziteta među 2% najcitiranijih naučnika u 2019, 2020. i 2021. godini i na AD Scientific Index World Scientist and University Ranking u 2023. godini. Dobitnica je 6 zlatnih, 2 srebrne, jedne bronzane medalje i jednog Kupa na međunarodnim i 3 zlatne medalje na nacionalnim takmičenjima inovacija.
Predavanje koje je održala na Univerzitetu u Kragujevcu odnosi se na globalno aktuelnu temu istraživanja biomaterijala, koji treba da budu biokompatibilni, bioaktivni i sa antibakterijskim svojstvima, a da pri tome ne izazivaju inflamaciju ili toksični odgovor na implantaciju u organizmu. Elektrohemijskim postupcima se precizno mogu kontrolisati sastav, količina i morfologija biomaterijala, a time i njihova svojstva. Pokazan je postupak elektroforetskog taloženja i metode karakterizacije nove antibakterijske, bioaktivne biokeramičke prevlake hidroksiapatita i hitozana na titanu. Istraživanje je potvrdilo da je dobijena prevlaka netoksična prema ćelijama humanih fibroblasta MRC-5 i fibroblasta miševa L929, kao i da poseduje antibakterijsku aktivnost prema sojevima bakterija Staphylococcus aureus i Escherichia coli. Kinetika otpuštanja gentamicina u simuliranim fiziološkim uslovima (fosfatni pufer, 37 °C) je pokazala inicijalno snažno otpuštanje antibiotika, veoma značajno za sprečavanje nastanka biofilma, i predložen je kinetički model otpuštanja gentamicina. Rezultati ispitivanja fizičko-hemijskih, elektrohemijskih i bioloških svojstava biokeramičke prevlake pokazuju da je dobijena prevlaka dobar kandidat za potencijalne primene u medicini i veterini kao implantat koštanog tkiva.
Predavanju su, pored nastavnog, naučnog i istraživačkog osoblja PMF-a i Instituta za informacione tehnologije, prisustvovali i prof. dr Nenad Filipović, rektor i prof. dr Biljana Petrović, prorektor.