Predstavljeni projekti odabrani na Javnom pozivu za prijavu naučnoistraživačkih odnosno umetničkih projekata za mlade naučnike i umetnike Univerziteta u Kragujevcu za 2024/25. godinu

U Svečanoj sali Univerziteta u Kragujevcu, 26. septembra 2024. godine, predstavljeni su projekti odabrani na četvrtom Javnom pozivu za prijavu naučnoistraživačkih odnosno umetničkih projekata mladih istraživača i umetnika Univerziteta u Kragujevcu.

U organizaciji Univerziteta u Kragujevcu i Centra za naučnoistraživački rad SANU i Univerziteta u Kragujevcu,  predstavljeni su projekti odabrani na Javnom pozivu za prijavu naučnoistraživačkih odnosno umetničkih projekata mladih istraživača i umetnika Univerziteta u Kragujevcu za 2024/25. godinu.  

Prof. dr Biljana Petrović, prorektor za naučnoistraživački rad, podsetila je na ciljeve javnog poziva koji od 2021/22. akademske godine raspisuju Univerzitet u Kragujevcu i Centar za naučnoistraživački rad SANU i Univerziteta u Kragujevcu, iz sredstava Fonda za nauku SANU i sredstava Univerziteta u Kragujevcu. Osnovni ciljevi javnog poziva se ogledaju u podršci talentovanim mladim istraživačima i umetnicima u njihovom osnaživanju i budućem aktivnom uključivanju u projektne aktivnosti raznih nivoa, kroz definisanje sopstvenih programa istraživanja i formiranje istraživačkih timova.

Na Javni poziv raspisan u junu ove godine, stiglo je 12 projekata i sve projektne prijave su prošle administrativnu proveru.  Komisija sastavljena od dva nezavisna recenzenta odabrala je za finansiranje pet projekata i to: jedan projekat iz polja tehničko-tehnoloških nauka; jedan projekat iz polja prirodno-matematičkih nauka; jedan projekat iz polja medicinskih nauka i dva projekta iz polja društveno-humanističkih nauka, s ozbirom da nije bilo prijava projekata iz polja umetnosti.

Akademik Miloš Đuran, upravnik Centra za naučnoistraživački rad SANU i Univerziteta u Kragujevcu, izrazio je veliko zadovoljstvo svim prijavljenim projektima i posebno čestitao projektima koji su odabrani za finansiranje. Izrazio je nadu da će ubuduće biti obezbeđena veća sredstava za podršku mladim istraživačima i umetnicima, kako bi se povećao broj podržanih projekata, kao i obim njihove finansijske podrške.

Predstavljeni su sadržaji odabranih projekata, naučna metodologija koju će koristiti u istraživanju, kao i projektni timovi  koji će tokom narednih godinu dana učestvovati u njihovoj realizaciji.

  1. Projekat iz tehničko-tehnološkog polja  „Razvoj i optimizacija topografije površina za poboljšane performanse implantata kuka − DOST-HIP“, čiji je rukovodilac dr Aleksandra Vulović, Fakultet inženjerskih nauka, predstavila je Živana Jovanović Pešić, asistent na Fakultetu inženjerskih nauka u Kragujevcu. 
  1. Projekat iz polja prirodno-matematičkih nauka, pod nazivom „Dobijanje i primena hitozana iz insekata štetočina u biotehnologiji – INSECTECH“, predstavio je njegov rukovodilac doc. dr Filip Vukajlović, Institut za biologiju i ekologiju, PMF, Kragujevac.
  1. Projekat iz oblasti medicinskih nauka, pod nazivom „Faktori koji utiču na kvalitet života i kvalitet spavanja kod bolesnika sa relapsno-remitentnom formom multiple skleroze – QualLifeQualSleepMS predstavio je njegov rukovodilac, doc. dr Dejan Aleksić, neurolog sa Fakulteta medicinskih nauka.
  1. Projekat iz društveno-humanističkog polja, pod nazivom „Prediktori postignuća učenika 7. i 8. razreda na matematičkim takmičenjima − PREDIMAT7-8“ predstavio je njegov rukovodilac, doc. dr Milan Milikić, Fakultet pedagoških nauka u Jagodini.
  1. U nedostatku prijavljenog projekta iz oblasti umetnosti, izabran je još jedan projekat  iz polja društveno-humanistički nauka. Projekat pod nazivom „Primena veštačke inteligencije u raščitavanju srpskoslovenskih rukopisa – AAIiRSSM“ predtavila je njegov rukovodilac, doc. dr Tamara Lutovac Kaznovac, FILUM.  

Prof. dr Vladimir Ranković, v.d. rektora, čestitajući projektnim timovima čiji su projekti odabrani na javnom pozivu, iskoristio je priliku da ukaže na naučnu i stručnu relevantnost svih prijavljenih projekata i zahvalio recenzentima na trudu koji su uložili u pregledanju i oceni projektnih prijava. Ukazao je na značaj interdisciplinarnog karaktera projekata, kako po načinu obrade projektnih tema, tako i po raznolikom obrazovanju članova projektnih timova, odn. ostvarenoj međufakultetskoj saradnji, i izrazio nadu u povećanje visine grantova, kao i broja finansiranih projekata.  


Foto galerija: