Prof. dr Žarko Trebješanin održao je predavanje „Jerotićev doprinos povezivanju psihologije i religije“, 30. oktobra na Univerzitetu u Kragujevcu.
Prof. dr Žarko Trebješanin održao predavanje u okviru ciklusa o akademiku Vladeti Jerotiću
U okviru ciklusa pod nazivom: „Ja, psihoterapija i religija“ koji Centar za naučnoistraživački rad SANU i Univerziteta u Kragujevcu organizuje povodom obeležavanja sto godina od rođenja akademika Vladete Jerotića, održana je druga tribina na kojoj je gostovao prof. dr Žarko Trebješanin.
Dr Žarko Trebješanin, redovni profesor psihologije na Beogradskom univerzitetu, družio se sa akademikom Vladetom Jerotićem, sarađivao sa njim i proučavao je njegovo stvaralaštvo. Zaključio je da je, baveći se temama iz oblasti religije, hrišćanstva i pravoslavlja, akademik Jeritić umeo da ih približi ljudima, da ih učini razumljivim, bliskim i prihvatljivim. Istakao je da je doprinos Vladete Jerotića pitanjima odnosa psihologije i religije u definisanju tri sloja na ljudskom putu individuacije (oboženja), i to: paganskom, starozavetnom i novozavetnom. Vladeta Jerotić je dogradio Jungovu teoriju individuacije uvođenjem mističnog stanja, kao njenog najvišeg stepena.
Akademik Miloš Đuran, upravnik Centra, ukratko je predstavio radnu biografiju predavača i ukazao na kontinuitet ciklusa o akademiku Vladeti Jerotiću. Na prvoj tribini iz tog ciklusa, održanoj 3. oktobra 2024, gostovao je Aleksandar Gajšek, novinar, urednik TV serijala „Agape“, a na narednoj se očekuje gostovanje dr Stefana Jerotića, psihijatra.
Moderator ciklusa tribina o Vladeti Jerotiću je prof. dr Darko Hinić, psiholog, redovni profesor FILUM-a i PMF-a u Kragujevcu. On je izrazio zahvalnost brojnoj publici koja posećuje tribine o akademiku Vladeti Jerotiću i aktivno učestvuje u razgovoru.