Позив за Међународну конференцију о трећој мисији универзитета

Позивамо професоре, истраживаче и остале запослене на универзитету, свршене студенте, доносиоце одлука и релевантне актере укључене у развој треће мисије да се пријаве за учешће на конференцији и пошаљу рад до 15. септембра 2018. године, у оквиру једне од три тематске области:

• Трансфер технологија и иновације
  • Континуирано образовање
  • Друштвено ангажовање.

Academic continuing education / University LLL

Social engagement

Technology transfer and innovation

● Strategy: how do universities include continuing education (CE) in their strategy, areas of potential for growth for CE

● Creating stimulating atmosphere for volunteering on HEIs

● Bridging the gap between academic and business technology development and research

● Reputation and quality assurance of CE: (inter­national) accreditation etc.

● Social Enterpreneurship

● New trends in digital technology which facilitate technology transfer

● University cooperation for life-long learning: (inter)-national partnerships incl. Erasmus+

● Encouraging scientists to shape public agenda and to participate in public debates

● Improvement of technology readiness level by proof of concept initiatives

● Student life-cycle: universities as partners for life-time (incl. career centers, alumni clubs, etc.)

● Open access for publicly funded research

● Unlocking the potentials of HEIs for fostering innovations in the market

● Delivery modes in CE: research-led learning, transfer of knowledge, e-learning, etc.

● HEIs as the parts of the local community

● Development of TTI supporting infrustructures

● Diversity in student population: CE as a means to attract non-traditional students (e.g. elderly, people without matura, ethnic minorities, etc.)

● Contribution of HEI in developing social innovations

● New financial mechanisms for innovations

● Integartive approach in CE activities at university level

● Development of regional innovation ecosystem

● Intelectual property management at university level

Званични језик конференције је енглески.

Нема трошкова котизације.

Радови ће бити рецензирани и објављени у Зборнику радова.

Више информација можете наћи на сајту http://www.if4tm.kg.ac.rs/article/conference/ .