Koncertna sezona Univerzitetske galerije nastavlja se u sredu, 5. juna 2019. godine u 19 časova, koncertom „Na slovo, na slovo, recimo B“, na kojem će nastupiti Nataša Petrović (viola) i Bojana Šumanjski (klavir).
Koncert „Na slovo, na slovo, recimo B“ u Univerzitetskoj galeriji
Na programu će biti izvedena dela K. F. E. Baha, A. Baksa i A. Blisa.
Nataša Petrović je završila osnovne i magistarske studije na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu u klasi prof. Petra Ivanovića; Usavršavala se na londonskom konzervatorijumu “Guildhall School of Music and Drama” u Londonu, u klasi prof. Dejvida Takenoa. Doktorske studije završava 2011. godine na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu u klasi prof. Dejana Mlađenovića.
Učestvovala je na tradicionalnim domaćim međunarodnim festivalima, izvodivši premijerna dela na Festivalu klasične muzike XX i XXI veka, KOMA i naTribini kompozitora. Pohađala je kurseve koje su vodili istaknuti umetnici: Dejvid Takeno, Ferenc Radoš, Pol Blis, Mark Kodl, Peter Lenerberg, Dejvid Alberman, Andraš Keler, Sepo Kimanen, Vladimir Mendelson, Rodžer Teping, Kristofer Rihter, Johan Mesl; kao i sa članovima: Takač kvarteta i Belčea kvarteta. Nataša je član kamernog orkestra Gudači sv Đorđa od samog osnivanja (1992), sa kojim je imala mnogobrojne nastupe, kao član manjih kamernih ansambala i kao solista. Održala je brojne resitale u većim salama u Beogradu, Kragujevcu i u Londonu. Napravila je trajne TV zapise u emisijama (Volite li Bramsa, Svetska premijera, TV Kragujevac, TV Novi Sad i snimci za Radio Beograd).
Kao član gudačkog kvarteta DA CAPO (London), osvaja dve Prve nagrade na takmičenjima „Chartered Surveyors String Quartet Competition“ i „Gerald Heller & Rosemary Rappaport String Quartet Prize“. Slede niz nastupa u Londonu: LSO Sent Luks crkvi, Barbikan sali, Vigmur sali, Sent Džons Smit Skver sali, Sent Meri crkvi, Sent Bišop crkvi; zatim u Italiji; nastupi na festivalima u Francuskoj i Grčkoj, kao i učestvovanje na Simpozijumu Kvarteta u Londonu (London String Quartet Symposium).
Predavala je u Školi za muzičke talente u Ćupriji i bila asistent na FMUu Beogradu u klasi prof. Petra Ivanovića. Nataša Petrović je zaposlena na Filološko-umetničkom fakultetu u Kragujevcu u zvanju je redovnog profesora za umetničku oblast Gudački instrumenti – viola.
Bojana Šumanjski, rođena u Beogradu vodi raznovrsnu karijeru kao pijanistkinja, čembalistkinja i predavač. Zaposlena je na klavirskom odseku Fakulteta umetnosti Univerziteta u Nišu i kao traženi partner često sarađuje sa istaknutim pojedincima i ansamblima. Skorije saradnje uključuju projekte sa Ansamblom Metamorfozis, Kelnskom akademijom, Simfonijskim orkestrom RTS, Novom beogradskom operom, Beogradskom baroknom akademijom, Gudačima Svetog Đorđa, Kameratom Serbikom i pojedincima: Ljubišom Jovanović, Katarinom Jovanović, Đorđem Miloševićem, Sašom Mirkovićem i mnogim drugima. Van granica zemlje zapaženi su nastupi sa ansamblima “The Nightingale Trio”, “The Early Music Experiment” i baroknim ansamblom “The Musicians of London Wall”.
Bojana Šumanjski je doktorirala na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu pri odseku za kamernu muziku u klasi vanrednog profesora Tee Dimitrijević. Postdiplomske studije na odseku za istorijsko izvođenje je završila na londonskom “Guildhall School of Music and Drama”, u klasi prof. Karol Ćerasi (čembalo i fortepiano) i prof. Džejmsa Džonstona (šifrovani bas). Na istoimenoj instituciji je diplomirala na odseku za klavir, a potom dobila titulu Mastera muzike kao i „Artist diplomu – Master muzičkog izvođenja“ na odseku za klavir (kamerna muzika). Srednje muzičko obrazovanje je započela u Beogradu i nastavila u Velikoj Britaniji kao stipendista prestižne škole za muzičke talente „Persl“. Osvojila je nagrade na brojnim međunarodnim takmičenjima od kojih se izdvajaju takmičenja “Brodvud” (čembalo), “Rojal oversiz lig”, “Ketlin Ferije” (kamerna muzika/korepeticija) kao i ona u Strezi, Parizu (Nikolai Rubinstein) i Londonu (Musicians’ Benevolent Fund).
Koncertni angažman uključuje izvođenja u Srbiji, Sloveniji, Crnoj Gori, Italiji, Irskoj, Velikoj Britaniji, Norveškoj i na Islandu. Izdvajaju se oni u Vigmur holu, Rojal festival holu, Sent Džon Smit skveru. Sent martin in d fildsu i Bakingemskoj Palati. Pojavljuje se na Čeltenam, London Siti, Oksford lider, Tjudli, Hamsted/Hajgejt, Stiv Rajš, Hendl i drugim festivalima, a redovno nastupa na svim značajnim festivalima u zemlji: BEMUS, NOMUS, BUNT, Festival rane muzike, Festival čembala, Međunarodna tribina kompozitora, Mokranjčevi dani i drugi.
Učestvovala je u brojnim radio i televizijskim emisijama, a njeni nastupi su prenošeni na Radiju Beograd 1, Radiju Beograd 2, zatim RTS 1, RTS 2 i RTS 3 televizijskim kanalima. Član je uredničkog tima za časopis “Facta Universitatis: Visual Arts and Music” i Udruženja muzičkih umetnika Srbije.