Еразмус+ пројекти


Еразмус+ је програм Европске Уније који обезбеђује финансирање пројеката мобилности и сарадње у областима високог, општег, стручног и образовања одраслих, као и у областима младих и спорта. Програм је кључни инструмент за изградњу Европског образовног простора.

Структура програма: програм се састоји од три кључне активности:

  • КА1 - мобилност
  • КА2 - сарадња организација и институција
  • КА3 - подршка развоју политика и сарадња
  • и додатни део програма под називом Жан Моне активности.

Приоритети програма за период 2021-2027 су:

  • Инклузија и диверзитет
  • Дигитална трансформација
  • Очување животне средине и борба са климатским променама
  • Учешће у демократском животу, заједничке вредности и грађански ангажман

Европска комисија је објавила нови Општи позив за подношење Еразмус+ предлога пројеката за 2025. годину у којем је дат преглед пројеката и рокова за све појединачне компоненте програма.

Статус Републике Србије се води као трећа земља придружена Програму, што значи да установе и организације имају могућност да пуноправно учествују у свим деловима Еразмус+ програма, као координатори или партнери.

Земље које могу учествовати у програму деле се на две групе:

  • ЕУ земље и треће земље придружене програму (Северна Македонија, Исланд, Лихтенштајн, Норвешка, Турска, и Србија)
  • треће земље (остале земље света).

У зависности од тога коме се пријављују за финансирање, пројекти се у Еразмус+ програм деле на:

  • централизоване који се пријављују Извршној агенцији за програме у области образовања, културе и медија (EACEA) у Бриселу
  • децентрализоване који се предају националним агенцијама (у Србији то је Фондација Темпус)

Услови учешћа:

У конкурсном року за 2025. годину потребно је да све високошколске институције поседују Еразмус повељу за високо образовање (ECHE) да би оствариле право учешћа у Еразмус+ програму. Универзитет у Крагујевцу је Еразмус повељу званично добио у октобру 2018. године, а иста је обновљена у јануару 2021. године.

Како би могле да учествују у пројектима који се финансирају кроз програм Еразмус+, све организације морају имати OID број (за децентрализоване акције, преко Националне Еразмус+ канцеларије) и PIC број (за централизоване акције, преко Европске комисије).

За Универзитет у Крагујевцу, то су:

  • OID број - E10206122
  • PIC број - 998850323

Рокови конкурса за пројекте у области високог образовања:

Жан Моне пројекти Координатор, партнер 12. фебруар 2025. до 17 часова Извршној агенцији EACEA
Изградња капацитета у области високог образовања Координатор, партнер 06. фебруар 2025. до 17 часова Извршној агенцији EACEA
Заједнички мастер програми (Еразмус Мундус) Координатор, партнер 13. фебруар 2025. до 17 часова Извршној агенцији EACEA
Партнерства за сарадњу у области високог образовања Координатор, партнер 05. март 2025. до 17 часова *Фондацији Темпус
Савези за иновације Координатор, партнер 06. март 2025. до 17 часова Извршној агенцији EACEA
Еразмус академије за унапређење образовања наставника Координатор, партнер 26. март 2025. дo 17 часова Извршној агенцији EACEA

* Пријава се подноси Фондацији Темпус или другој националној агенцији у некој другој држави чланици ЕУ и/или земљи придруженој програму.


Корисни линкови:


  • ПАРТНЕРСТВА ЗА САРАДЊУ У ОБЛАСТИ ВИСОКОГ ОБРАЗОВАЊА

  • ЕРАЗМУС МУНДУС

  • САВЕЗИ ЗА ИНОВАЦИЈЕ

  • ИЗГРАДЊА КАПАЦИТЕТА У ВИСОКОМ ОБРАЗОВАЊУ

ЖАН МОНЕ АКТИВНОСТИ


Жан Моне активности у оквиру програма Еразмус+ имају циљ да промовишу изврсност у настави и истраживању за области студија Европске уније широм света.

Студије Европске уније обухватају студије Европе у целини, са посебним нагласком на процес европских интеграција, при чему узимају у обзир спољашње и унутрашње аспекте. Оне се такође баве улогом Европске уније у глобализованом свету и у промовисању активног европског грађанства и дијалога између људи и култура. Додатно, Жан Моне акције настоје да промовишу вредности ЕУ и повећавају видљивост онога за шта се Европска унија залаже и у земљама ван њених граница.

Жан Моне пројектима подстиче се дијалог између академског света и креатора европских политика.

Постоје три основна типа Жан Монe активности:

  • Жан Моне активности у области високог образовања
  • Жан Моне активности у другим областима образовања и обука
  • Жан Моне дебате о јавним политикама

Ко може да учествује у Жан Моне активностима намењеним високом образовању?

Било која самостална високошколска установа из држава чланица ЕУ, трећих земаља придружених Програму (раније познате као програмске земље) или трећих земаља које не учествују пуноправно у Програму може учествовати као учесник пројекта изузев Белорусије која припада региону број 2).

Ко може да поднесе пројектну пријаву за Жан Моне активности у области високог образовања?

Као подносилац пријаве, односно координатор пројекта, може наступити било која самостална високошколска установа на свету која долази из држава чланица ЕУ, трећих земаља придружених Програму или трећих земаља које не учествују пуноправно у Програму може учествовати као учесник пројекта (изузев Белорусије која припада региону број 2).

Да ли постоје прописана ограничења по питању научних области на које пројектне пријаве требају да се усмере?

Програм не прописује ограничења по питању научних области на које пројектне пријаве треба да буду усмерене докле год постоји европска димензија у погледу циљева пројеката.

На које врсте пројеката се деле Жан Моне активности у области високог образовања?

Жан Моне акције се деле на четири пројекта у области високог образовања:

Жан Моне модуле

Жан Моне модул је кратки наставни програм (или курс) на високошколској установи у области студија Европске уније. Трајање сваког модула је минимум 40 наставних сати у једној академској години, у трајању од 3 године. Жан Моне модул укључује теме везане за Европску унију у наставни план и програм који се до тада само ограничено бавио овим питањем.

Жан Моне катедре

Жан Моне катедра је положај који траје три године и који је намењен универзитетским професорима усмереним на специјализацију у области студија Европске уније. Овај положај може да држи само један професор који мора да одржи најмање 90 наставних сати у једној академској години. Катедре могу имати и тим који подржава и побољшава активности катедре, укључујући обезбеђивање додатних часова наставе.

Жан Моне центре изузетности

Жан Моне центри изузетности обједињују компетенције и знања експерата и имају за циљ развој синергије између различитих дисциплина и ресурса у оквиру европских студија, као и стварање заједничких међународних активности и структурних веза са академским институцијама у другим земљама.

Жан Моне тематске мреже у високом образовању

Тематске мреже у високом образовању су пројекти на којима учествује најмање 12 високошколских установа, а који имају као примарни циљ прикупљање, дељење, као и дискусију међу партнерима о налазима истраживања, садржају курсева и искуствима, резултатима (студије, чланци, итд.).

Додатни циљ тематских мрежа у високом образовању је да пруже редовне повратне информације (нпр. онлајн билтен) о најнапреднијим и иновативним праксама у овој области, подржавајући и пружајући додатну вредност дебати.

 

Tрајање пројекта

Жан Моне пројекти у области високог образовања (модули, катедре и центри изврсности као и тематске мреже) трају три године.

Буџет:

Жан Моне Модул – 35.000 еура (75% допринос ЕУ), за остатак је неопходно кофинансирање од стране институције

Жан Моне Катедра – 60.000 еура (75% допринос ЕУ), за остатак је неопходно кофинансирање од стране институције

Жан Моне Центар изузетности – 100.000 еура (80% допринос ЕУ), за остатак је неопходно кофинансирање од стране институције

Жан Моне Мреже – 1 милион -1.2 милиона EUR (80% допринос ЕУ), за остатак је неопходно кофинансирање од стране институције

 

Коме се подноси пројектна пријава?

Пројектна пријава се подноси Извршној агенцији за образовање и културу (ЕАЦЕА) у Бриселу.

Рок за пријаву: 12. фебруар 2025. године у 17 часова