Рангирање Универзитета
Рангирање Универзитета у Крагујевцу на релевантним међународним ранг листама попут WUR Times, the QS World University Rankings, Аcademic Ranking of World Universities - Shanghai Ranking, Scimago, SJR Rank, RankPro, Webometrics и другим листама је од значаја за успостављање механизма за редовно сакупљање и обраду података, aнализу индикатора за праћење успешности као и за подстицање интернационализације свих факултета чланица, повећање броја долазећих студената и страних предавача и подизање опште видљивости и конкурентности наших факултета у међународном контексту.
RankPro: 307/688 ►

Rank Pro рангирање у оквиру Глобалног светског комуникатора је први међународни програм који је уведен како би се развио општи концепт евалуације високошколских установа и научних центара са циљем доделе професионалне оцене квалитета.
Главни задатак програма је стварање могућности за професионално одређивање параметара, потребан за процену квалитета процеса учења и стечених специјалистичких знања.
Основни постулати програма:
- Професионализам - критеријуми за евалуацију су развијени и рангирани од стране стручњака највећег професионалца у одговарајућој области - професори универзитета, специјалисти највишег нивоа образовања, који имају довољно искуства у настави и научним активностима за процену целокупног процеса почевши од пријема студената, њихове способности учења, и потражње за њиховим перформансама;
- Независност - процену евалуације спроводи невладина организација, без административног оптерећења, бирократских и других утицаја;
- Динамика - континуирани развој програма. Скуп параметара и индикатори евалуације варирају у зависности од мишљења стручњака и развојних процеса у области образовања и науке;
- Међународна природа - ово ће створити признати систем рангирања за све земље, без обзира на њихове образовне системе, националне и менталне карактеристике јер су наука и резултати учења наднационални појмови;
- Класификација - упоређивање високошколских установа могуће је путем коришћења упоредних категорија које одговарају процесу предавања / учења.
ГВЦ програм спроводи овај задатак у оквиру Међународног савета научника.
Webometrics: 1906/709 ►

Webometrics је највеће академско рангирање институција високог образовања. Од 2004. на сваких шест месеци, Лабораторија за киберметрију (Шпанско национално веће за истраживање, CSIC) изводи независно, објективно, бесплатно, отворено научно рангирање за пружање поузданих, вишедимензионалних, ажурираних и корисних информација о перформансама универзитета из целог света, а које се заснива на њиховој присутности на интернету.
Лабораторија за киберметрију развија квантитативне студије на академском вебу од средине деведесетих. Прикупљање веб података са европских универзитета почело је 1999. године уз подршку пројекта EICSTES који финансира ЕУ.
1997. године започето је издавање електронског часописа са отвореним приступом Cibermetrics, посвећеног објављивању радова везаних за вебометрију.
Првобитни циљ рангирања је промоција академског веба, која подржава иницијативе отвореног приступа за значајно повећање преноса научних и културних знања а које универзитети генеришу на цело друштво. Објављивање рангирања једно је од најмоћнијих и најуспешнијих алата за покретање и консолидацију процеса промена у академским круговима, повећавајући посвећеност професора и истраживача и постављање приеко потребних дугорочних стратегија.
Циљ није процењивање веб локација, њиховог дизајна или употребљивости или популарности њихових садржаја у складу са бројем посета или посетилаца. Веб индикатори се сматрају пуномоћницима у правилном, свеобухватном и дубоком вредновању глобалног учинка универзитета, узимајући у обзир његове активности и резултате и њихову релевантност и утицај.
На крају је поуздан ранг могућ само ако је веб присуство огледало универзитета. У другој декади 21. века Интернет је кључан за будућност свих универзитетских мисија, јер је то већ најважније средство комуникационог учења, будући канал за учење на даљину изван кампуса, отворени форум за ангажовање у заједници и универзална изложба за привлачење талената, финансирања и ресурса.
Рангирање Универзитета у Крагујевцу на нивоу државе, Европе и света у 2022. години.
Шангајска листа - област Клиничка медицина: 201-300 ►

Шангајска листа најбоље рангираних универзитета на свету уврстила је Универзитет у Крагујевцу у 300 најбољих универзитета за област Медицина-Клиничка медицина:
ShanghaiRanking's Global Ranking of Academic Subjects 2022 - Clinical Medicine
Факултет медицинских наука Универзитета у Крагујевцу је својим научно-наставним радом и постигнутим резултатима препознат од стране најрелевантнијих светских институција.
Шангајска листа или Академско рангирање универзитета у свету је један од три најпрестижнија система рангирања, а карактерише га објективна и транспарентна методологија. Рангирање се врши једном годишње од јуна 2003. године и сваке године се изнова ажурира према новим и доступним анализама.
URAP World Ranking: 1180 ►

URAP је непрофитна организација која је основана на Институту за информатику Техничког универзитета на Блиском Истоку 2009. године.
Чланови URAP тима су истраживачи Техничког универзитета на Блиском Истоку који добровољно учествују у URAP истраживачкој лабораторији као јавни сервис. Главни циљ URAP-а је да развије систем рангирања светских универзитета на основу показатеља академског учинка који одражавају квалитет и количину њихових научних публикација. У складу с тим циљем, URAP сваке године објављује Светско рангирање високошколских институција (World Ranking of Higher Education Institutions) и рангирање на терену (Field Rankings) од 2011. године. Најновија ранг листа укључује 2500 високошколских установа широм света као и 61 различита специјализована предметна подручја.
Резултат за 2020/21 годину можете погледати ОВДЕ.
The SCImago Institutions Rankings (SIR): 538/737 ►

The SCImago Institutions Rankings (SIR) је научно-евалуациони ресурс за процену светских универзитета и истраживачких институција. Scimago Institutions Rankings је развио Scimago Lab на основу научних индикатора садржаних у бази Scopus® (Elsevier B.V.).
SCImago је истраживачка група из Consejo Superior de Investigaciones Cientificas (CSIC), Universiti of Granada, Ektremadura, Karlos II (Madrid) и Alcala de Henares, посвећен анализи информација.
SCImago рангирање је класификација академских и истраживачких институција који комбинује три различита низа показатеља заснованих на резултатима истраживања, иновацијским резултатима и друштвеном утицају, мерено њиховом видљивошћу на мрежи.
Могуће је и упоредити трендове за поједине показатеље до шест институција. За сваки велики сектор је такође могуће добити дистрибутивне карте различитих показатеља.
Резултат рангирања за 2021. годину можете погледати ОВДЕ.
SCImago Journal & Country Rank (SJR) ►

SCImago Journal & Country Rank
Часописе Универзитета у Крагујевцу можете погледати на следећем линку.
SCImago Journal & Country Rank је јавно доступан портал који укључује часописе и научне индикаторе садржаних у бази Scopus® (Elsevier B.V.). Ови показатељи могу се користити за процену и анализу научних домена. Часописи могу бити груписани према предметној области (27 главних тематских подручја), категорији предмета (313 одређених категорија предмета) или по земљама.
Подаци о цитирању су извучени са преко 21.500 наслова из више од 5.000 међународних издавача и метрика перформансе земље из 239 земаља широм света.
Ова платформа је добила своје име од SCImago часопис ранг (SJR) индикатора, који је развио SCImago од широко познатих алгоритама Google PageRank™. Овај показатељ показује видљивост часописа садржаних у бази Scopus® од 1996. године.
SCImago је истраживачка група из Consejo Superior de Investigaciones Cientificas (CSIC), Universiti of Granada, Ektremadura, Karlos II (Madrid) и Alcala de Henares, посвећен анализи информација, заступањем и проналажењем путем технике визуализације.
QS рангирање: 1201+/179 ►

QS World University Rankings је годишња публикација рангирања универзитета од стране Quacquarelli Symonds – британске компаније за образовање.
Систем QS рангирања садржи глобалну и предметну ранг листу (која именује светске универзитете за проучавање 48 различитих предмета и пет сложених факултетских области), поред пет независних регионалних табела (Азија, Латинска Америка, Европа у настајању и Централна Азија, Арапска регија и BRIKS).
QS рангирање такође врши следеће врсте рангирања: Рангирање запослености дипломираних студената, Најбољи студентски градови, Рангирање система високог образовања, Рангирање према локацији и пакет Рангирања пословних школа, укључујући Global MBA, EMBA, MBA на даљину и Business Masters.
Ово је једино међународно рангирање које је добило одобрење Међународне стручне групе за рангирање (IREG).
Информације о резултату рангирања Универзитета у Крагујевцу погледајте на наведеном линку, а за QS Emerging Europe and Central Asia (EECA) University Rankings 2022 овде.
THE World University Rankings 2022-2023: 501-600/129 ►

Times Higher Education креира ранг листу универзитета да би проценили универзитетске перформансе на глобалној сцени и пружили ресурс за разумевање различитих мисија и успеха високошколских установа. Ранг листе ТHE рангирања засноване су на једној од најбогатијих база података о универзитетским перформансама на свету.
Наша ранг листа покрива три главне мисије универзитетске активности: истраживање, подучавање и утицај.
Сваки универзитет на ранг листи има детаљан профил, са допунским подацима осмишљеним да помогну студентима. На пример, постоје подаци о односу броја запослених према студентима на сваком универзитету, укупном приходу по студенту, уделу страних студената и родној структури студената.
Неки универзитети имају побољшане профиле како би приказали своју студентску понуду и своје индивидуалне снаге и квалитете изван података о ранг листи.
Богати подаци ТHE рангирања постали су витални ресурс за ученике, помажући им да донесу једну од најважнијих одлука у свом животу - коме поверити своје образовање.
Подаци се такође могу користи од стране факултета, универзитетских лидера ради постављања стратешких приоритета и од влада ради помоћи у праћењу политика.
________________________________________
Рангирање у истраживању
THE World University Rankings, основан 2004. године, пружа коначну листу најбољих светских универзитета, са нагласком на истраживачку мисију.
Користи се пажљиво уравнотежена и свеобухватна методологија развијена након више од једне деценије рада у консултацијама са водећим светским универзитетима и надовезује се на дубоко разумевање шта универзитет чини заиста светском класом.
Тим стручњака за податке процењује универзитете светске класе на основу 13 одвојених показатеља учинка, покривајући читав низ основних делатности врхунског универзитета: подучавање, истраживање, пренос знања и међународне перспективе.
Укупна ранг листа THE World University Rankings, која садржи више од 1.500 институција, праћена је низом рангирања по предметима који помажу студентима да одреде где ће студирати:
- Уметност и хуманистичке науке
- Посао и економија
- Клиничко и здравствено
- Информатика
- Образовање
- Инжењеринг
- Закон
- Науке о животу
- Физичке науке
- Психологија
- Друштвене науке
Све табеле рангирања могу се филтрирати по земљама и могу се персонализовати како би се створиле нове ранг листе у било којем од пет кључних подручја перформанси.
Информације о рангирању Универзитета у Крагујевцу погледајте на наведеном линку.
________________________________________
Рангирање младих Универзитета: 129. место.
UI Greenmetric: 889 ►
UI GreenMetric World University Ranking је иницијатива Универзитета Индонезије која је покренута 2010. године.
Циљ овог рангирања је да пружи резултат онлајн истраживања о тренутном стању и политикама везаним за Зелени кампус и одрживост на универзитетима широм света.
Очекује се да ће се скретањем пажње универзитетских лидера и стејкхолдера посветити борби против глобалних климатских промена, очувању енергије и воде, рециклажи отпада и зеленом превозу.