IPA
Јадранско-јонски транснационални програм (IPA)
Општи циљ програма АДРИОН јесте да подстиче развој политика и иновација у области управљања, унапређујући европске интеграције земљама чланицама и земљама које нису чланице ЕУ, користећи богате природне, културне и људске ресурсе у окружењу Јадранског и Јонског мора и јачајући економску, социјалну и територијалну кохезију у програмској области.
АДРИОН пружа подршку, кроз низ приоритета:
- Иновативан и паметан регион - развој иновационих мрежа и кластера региона, академских заједница и предузећа у Јадранско-јонском региону
- Одржив регион - промовисање одрживе валоризације и очувања природног и културног наслеђа, као ресурса за раст у Јадранско-јонском региону. Побољшање транснационалних капацитета за заштиту животне средине, смањење фрагментације и очување екосистемских услуга у Јадранско-јонском региону.
- Повезан регион - Побољшање капацитета за интегрисани транспорт, услуге мобилности и мултимодалност у Јадранско-јонском подручју
- Подршка управљању ЕУ стратегијом за Јадранско-јонски регион - подршка координацији и спровођењу Јадранско-јонске стратегије - кроз унапређење институционалних капацитета јавне управе и кључних актера у процесу спровођења заједничких приоритета
Географска област обухваћена овим програмом покрива земље као што су Албанија, Босна и Херцеговина, Хрватска, Грчка, Италија, Црна Гора, Словенија и Србија.
Вредност програма: 15.688.887,00 евра
Више информација о програму налази се на званичној страници Јадранско-јонски транснационалног програма.
Дунавски транснационални програм за период 2021-2027
Током програмског периода 2021-2027, Дунавски транснационални програм ће наставити да подржава транснационалну сарадњу у Дунавском региону. Процес дизајнирања будућег Програма формално је започет 2019. године успостављањем одбора Радне групе, који предводи процес дизајнирања Програма, одржава редовне дискусије и учествује у доношењу формалних одлука о садржају Програма.
Даљи рад на развоју програма за период 2021-2027 заснива се на Политици регионалног развоја и кохезије, као и на Оријентационом документу за Дунавски транснационални програм 2021-2027 који је издала Европска комисија.
Након одржаних састанака и дискусија, Радна група је прелиминарно дефинисала четири приоритета и десет специфичних циљева на које ће се Дунавски транснационални програм фокусирати у следећем периоду:
- Приоритет 1: Паметнији Дунавски регион
- Циљ 1.1: Унапређење истраживачких и иновативних капацитета и коришћење напредних технологија
- Циљ 1.2: Развој вештина за паметну специјализацију, индустријску транзицију и предузетништво
- Приоритет 2: Зеленији Дунавски регион
- Циљ 2.1: Унапређење обновљиве енергије
- Циљ 2.2: Унапређење процеса прилагођавања климатским променама, превенције и контроле ризика, и слично
- Циљ 2.3: Унапређење приступа и одрживог управљања водама
- Циљ 2.4: Унапређење биодиверзитета, зелене инфраструктуре у урбаном окружењу, и смањење загађења
- Приоритет 3: Друштвенији Дунавски регион
- Циљ 3.1: Унапређивање ефикасности и инклузије
- Циљ 3.2: Обезбеђивање једнаког приступа
- Циљ 3.3: Унапређење улоге културе и туризма у економском развоју, друштвеној инклузији и друштвеним иновацијама
- Приоритет 4: Боље управљање и сарадња
- Циљ 4.1: Унапређење институционалних капацитета јавних тела и актера за имплементацију макро-регионалних стратегија, стратегија морских басена, као и других територијалних стратегија
Усвајање радног програма и отварање позива за Дунавски транснационални програм за 2021-2027 се очекује у наредном периоду.
Дунавски транснационални програм
Интеррег Европа
Интеррег Европа је програм намењен побољшању развоја инструмената политика. Циљ је побољшати регионалне развојне политике и јавне интервенције на локалном, регионалном и националном нивоу.
Намењен је креаторима политика и то овај програм разликује од других Interreg програма, осим просторне компоненте.
Земље које могу учествовати: чланице ЕУ, Србија, Босна и Херцеговина, Црна гора, Албанија, Северна Македонија, Украјина, Молдавија, Швајцарска, Норвешка.
Теме > покрива све теме, а класификација тема је следећа: SMART, GREEN, CONNECTED, SOCIAL, CITIZENS, GOVERNANCE
Имплементација се може спровести на два начина>
- кроз ПРОЈЕКТЕ
- преко POLICY LEARNING PLATFORM - платформа нуди базу добрих пракси и тематске публикације и представља непроцењиву базу знања.
Активности >
- размена искуства, идентификација и трансфер добрих пракси
- пилот акције (максимално једна по инструменту политике)
Трајање > 4 године
Реализација се одвија у две фазе:
- CORE фаза - 3 године, размена искуства
- FOLLOW UP - 1 година, мониторинг побољшања политика или акционих планова
Институције које могу учествовати > установе у оквиру јавне управе, јавне установе, приватна непрофитна тела, привредне коморе, агенције
Треба испоштовати да буду укључене земље из развијених и мање развијених регија.
Број партнера: минимум 4, максимум 10 *неко је поменуо и да је минимум 3 земље
1 држава = 1 партнер, ако се жели укључити још једна институција из исте државе, потребно је образложити додатну вредност за пројекат
Финансирање > 1-2 милиона еура по пројекту
* кофинансирање од 80% даје програм за јавна тела а 70% за приватна непрофитна тела
* Првостепена контрола је у Србији.
Отварање позива:
Трећи позив ће бити отворен на пролеће 2024. године
Четврти позив ће бити у првој половини 2025. године
* Почетком 2024. биће отворен приступ рецензијама (peer review), алатима и присуствовање догађајима.
* Могуће је прикључење постојећим пројектима а буџет се при том максимално може увећати 10%. Придруживање се одвија путем портала.
Платформа
Она је ризница знања стеченог након 200 пројеката и пројектни резултати су видљиви на самој платформи. Такође омогућава контакт са стручњацима путем вебинара и самим тим омогућава приступ њиховој експертизи. Пружа решења за политике које се налазе у бази добрих пракси, и аналитичким кратким анализама (policy briefs), препорукама и success stories. Платформа поседује више од 3000 добрих пракси валидираних од стране стручњака. Могуће је контактирати стручњаке, организовати дискусије и вебинаре. Приступ експертизама се одвија кроз:
- peer reviews (in-depth analysis, препоруке),
- matchmakings (за идеје у вези политика),
- policy helpdesk (за идеје у вези политика).
* Могуће је и потпуно бесплатно током 2 дана радити са 6 стручњака из исте области на специфичном изазову одређене политике.
По потреби програм покрива и пут, смештај, боравак, трошкове простора за одржавање састанака и преводилачке услуге.
Ради приступа наведеним могућностима потребно је регистровати се налогом на сајту Интеррег Европе: https://www.interregeurope.eu/