Програми мобилности (Мобилност наставника и студената)
(кликните за детаље)
ШТА ЈЕ МОБИЛНОСТ СТУДЕНАТА?
Мобилност студената је академска мобилност, и односи се на студенте који одлазе на неку другу високошколску институцију у својој или некој страној земљи и тамо остварују део студијског програма (један или два семестра). Мобилност се може реализовати на свим нивоима студија (основне, мастер, докторске и постдокторске студије).
Један од најстаријих програма је Ерасмус (EuRopean Community Action Scheme for the Mobility of University Students) - пројекат Европске уније за размену студената који је покренут 1987. Програм је назван по холандском филозофу Десидеријусу Ерасмусу, који је живео и радио у бројним местима широм Европе, желећи да стекне више знања и искуства.
Уколико говоримо о мобилности студената, разликујемо две категорије:
- Студент на размени (Exchange student): Студент на размени је студент (званично регистрован на матичном универзитету/факултету, уз минимални услов да је студент завршио прву годину студија) који ће привремено живети и студирати у другој земљи где ће похађати курсеве/предавања или бити укључен/а у друге академске активности (на размени је 1 или 2 семестра). По завршетку размене, студент се враћа на матични факултет где и завршава студије.
Од факултета на ком је реализована размена (host-institution) студент добија листу положених испита/или академских активности, који се признају на матичном факултету, на ком студент и стиче диплому по завршетку студија. - Студент који стиче диплому (Full degree seeking student): Студент, односно дипломац Универзитета у Крагујевцу се може пријавити за мастер или докторске студије на неком од страних универзитета. У том случају ви сте студенти тог страног универзитета, похађате њихов студијски програм и на крају стичете и диплому тог универзитета.
*Неки од програма дају могућност да се студенти завршне године основних студија пријаве за мастер студије, али увек уз услов да студент до одређеног рока, а свакако пре почетка датог мастер програма, достави доказ о завршеним основним студијама.
ВЕЗАНА ДОКУМЕНТА КОЈА МОЖЕТЕ ПРЕУЗЕТИ:
Правилник о реализацији и процедурама признавања мобилности студената и ЕСП бодоваПриручник о мобилности студената
МОБИЛНОСТ НАСТАВНОГ И ВАННАСТАВНОГ ОСОБЉА
Слично као студенти, и наставно и административно особље може учествовати у програмима мобилности. Разлика у односу на размену студената је највише у трајању мобилности која је најчешће до месец дана. Запослени на факултетима Универзитета у Крагујевцу могу користити програме размене у циљу стицања интернационалног искуства, унапређења наставе, рада на заједничком пројекту, држања предавања, унапређење институционалне сарадње и сл.
ЗАШТО МОБИЛНОСТ?
- развој на личном и професионалном плану
- стручно усавршавање
- стицање интернационалног искуства
- усвршавање језичких компетенција
- стицање контакта и умрежавање
- велики плус у CV-у приликом пријављивања за неке друге програме/стипендије и запошљавање
- јединствено животно искуство и стицање самосталности
(кликните за детаље)
CEEPUS III – Средњoевропски програм универзитетскe разменe
CEEPUS (Central European Exchange Programme for University Studies) је средњoевропски универзитетскe разменe који омогућава мобилност студената различитих нивоа студија, као и мобилност наставног особља са високошколских институција које имају право учешћа у програму.
Државе-чланице CEEPUS програма су: Аустрија, Албанија, Босна и Херцеговина, Бугарска, Македонија, Мађарска, Молдавија, Пољска, Румунија, Словачка, Србија, Словенија, Хрватска, Црна Гора, Чешка.
Врсте и трајање мобилности:
CEEPUS предвиђа две основне врсте мобилности за студенте и академско особље са државних високошколских установа из Републике Србије:
- мрежна мобилност (network mobility) – одвија се у оквиру одобрених CEEPUS мрежа, као и у оквиру CEEPUS umbrella мрежа (мреже које испуњавају стандарде квалитета, али нису међу мрежама са одобреном квотом за одређену академску годину).
- мобилност изван CEEPUS мрежа (тзв. freemover mobility) - односи се на сваку мобилност између две високошколске институције које су прихватљиве за учешће у CEEPUS-у али које не учествују у раду исте мреже или уколико једна или обе институције до сада нису учествовале у CEEPUS програму.
Свака земља чланица CEEPUS-а покрива трошкове за студенте и наставно особље из иностранства (тзв. „долазне” учеснике). Висина стипендије варира од земље до земље и у складу је са економским могућностима те државе. Такође, уз новчани износ стипендије, у неким случајевима (зависно од земље где се мобилност реализује) омогућени су смештај у студентским домовима и исхрана по бенефицираним ценама. Више информација о износима и обухвату стипендија у свакој појединачној земљи су доступне на сајту CEEPUS III програма (кликом на поље Scholarship rates за конкретну земљу).
Размене студената
Студенти који желе да учествују у академској размени у оквиру CEEPUS програма имају могућност одабира једне од 3 категорије мобилности у зависности од академске сврхе мобилности као и дужине боравка на размени:
- студент – категорија мобилности намењена студентима који на размени бораве најмање три месеца, а највише два семестра. Основни циљ ове мобилности јесте стицање ЕСПБ бодова на институцији домаћину.
- краће мобилности студената (short-term student mobility) - предвиђена за студенте који на мобилности бораве до највише три месеца, а првенствено је намењена кандидатима који желе да спроведу истраживања за завршни рад/дисертацију.
- краће екскурзије (short-term excursion) - за учеснике кратке групне мобилности у оквиру CEEPUS мрежа (попут летње школе).
Студенти имају право да учествују у програму уколико имају статус студента у академској години у којој се мобилност реализује и уколико су завршили најмање 2 семестра на матичној институцији.
Студијски боравци наставника
Наставно особље које учествује у CEEPUS програму увек се пријављује у оквиру категорије teacher (чак и у случају да учествује у летњим/зимским школама). За ову врсту мобилности аплицира наставно особље у сврху одржавања наставе/ менторског рада на установи домаћину. У складу с Радним програмом CEEPUS III, услов за одобравање ове врсте мобилности је одржавање шест сати наставног/ менторског рада на недељном нивоу. Минимално трајање ове врсте мобилности јесте пет дана, односно три дана у случају кратке групне мобилности.
Висина стипендије, као и могућност обезбеђивања смештаја у студентском дому варира у зависности од државе у коју стипендиста одлази, а детаљне информације се могу пронаћи на страницама појединачних држава на сајту ceepus.info
CEEPUS мреже
Размена студената и наставног особља у програму CEEPUS одвија се првенствено унутар институционалних мрежа.
Мреже представљају партнерства високошколских установа из земаља чланица CEEPUS програма и њихових организационих јединица. Груписане су према ширим тематским областима и усмерене су ка истраживању одређеног подручја од заједничког значаја за све учеснице.
Мреже се одобравају на годишњем нивоу. Рок за пријаву нових мрежа (или поновно пријављивање постојеће мреже) је 15. јануар за наредну академску годину.
Пријављивање за CEEPUS мобилност
Одвија се онлајн на сајту ceepus.info, а више информација доступно је овде и овде.
- Рок за пријаву за стипендије за зимски семестар је 15. јун, док је рок за пријаве за летњи семестар 31. октобар
- Поред ова два рока, постоји и посебан рок за пријаву мобилности ван мрежа (freemovers) – 30. новембар
Администрирање програма
За администрирање програма на нивоу сваке појединачне земље задужене су Националне CEEPUS канцеларије.
За спровођење CEEPUS програма у Републици Србији задужена је Фондација Темпус – Национална CEEPUS канцеларија.
Локалне контакт особе
Локалне контакт особе (ЛКО) имају једну од кључних улога у спровођењу CEEPUS III програма. Локалне контакт особе су представници високошколске установе у оквиру одређене CEEPUS III мреже и у име своје ВШУ одобравају одлазне пријаве кандидата са своје установе за боравак на партнерским установама у оквиру мреже. ЛКО такође врше и избор долазних кандидата из иностранства који ће у оквиру наведене CEEPUS III мреже боравити на наведеној високошколској установи у нашој земљи. Додатно, нарочито је важна улога ЛКО и у процесу формирања и пријављивања институционалних мрежа као и у спровођењу рада мреже, било да имају улогу партнера или координатора мреже.
Смернице за рад локалних контакт особа
Упутство о процедури измене локалне контакт особе - Како би тачка 1. овог упутства била реализована (Именовање локалне контакт особе од стране матичне високошколске установе) потребно је ректору Универзитета у Крагујевцу упутити допис у вези са изменом локалне контакт особе.
Допис треба да садржи: предлог нове локалне контакт особе (име, презиме, титула), разлог за измену локалне контакт особе (нпр. одлазак у пензију претходне локалне контакт особе), као и на коју мрежу/мреже се допис односи (име, број мреже/мрежа, академска година).
На основу тога, биће донето решење о именовању нове локалне контакт особе. Високошколска установа о томе обавештава Националну CEEPUS канцеларију, која на основу тога локалној контакт особи даје Network улогу у систему.
Важни контакти:
Универзитет у Крагујевцу - CEEPUS програм
Јована Цвијића бб, 34000 Крагујевац
ceepus@kg.ac.rs
034 300 425
Фондација Темпус - Национална CEEPUS канцеларија
Жабљачка 12, Београд
011 3342 430
ceepus@tempus.ac.rs
www.ceepus.info
Даница Шћепановић, сарадник за мобилност
Ведрана Марковић, координатор Групе за младе, информисање и спорт
(кликните за детаље)
(Key Action 2 – Erasmus Mundus Joint Masters)
Еразмус Мундус заједнички мастер програми су интердисциплинарни програми на којима се настава организује на више високошколских институција из различитих европских држава и програми воде добијању заједничке односно двоструке или вишеструке дипломе.
Иако су формално настали у оквиру Еразмус Мундус програма, због чега су у називу и задржали то име, ови програми налазе се у оквиру актуелног Еразмус+ програма.
Mастер програми најчешће трају од једне до две године и изводе се на најмање три различите институције које чине Конзорцијум. Доступни ЕМ мастер програми покривају велики број академских дисциплина.
Стипендија за заједничке мастер програме се додељује најбољим кандидатима и укључује месечни износ који студент добија током трајања студија у висини од 1.400 евра (под условом да студент није раније добио Е+/Еразмус Мундус стипендију).
Како се конкурише за ове програме?
- На листи од преко 140 програма из различитих области пронађи оне које тебе занимају. Списак је доступан у облику Каталога на сајту Извршне агенције (ЕАЦЕА) у коме су дати кратак опис сваког програма, подаци о контакт особи и сајт на коме је могуће пронаћи све информације о конкретном програму, начину конкурисања и роковима, као и остале битне информације.
- На сајту сваког појединачног програма провери све информације о програму, потребној документацији и условима за пријављивање.
- Сазнај која су твоја права ако желиш да студираш у иностранству.
- Уколико имаш конкретних недоумица или твој случај донекле одступа од оног који је описан у конкурсу, слободно се имејлом обрати контакт особи са институције која је координатор.
Најчешћа документа која су потребна за пријаву:
- CV
- мотивационо писмо
- писма препоруке
- диплома (уверење) о дипломирању
- транскрипт оцена
- званични сертификат о познавању језика извођења наставе на програму (најчешће енглески, тражени ниво Б2-Ц1 и сертификати: IELTS, TOEFL, CAE, CPE).
За сваки појединачни програм, информиши се детаљно о потребним документима за тај програм.
Листу Еразмус Мундус заједничких мастер програма можете погледати овде.
За ове програме не постоји општеважећи рок за пријаву. Сваки програм са листе заједничких мастер програма има сопствени рок за подношење документације и неопходно га је проверити на сајту самог програма.
Одлуку о прихватању студената на неки од Еразмус Мундус заједничких мастер програма доноси Конзорцијум пројекта у оквиру кога се мастер реализује.
Од 2014. године па надаље, и стипендирања искусних и младих истраживача као и нови програми докторских студија доступни су у оквиру програма Marie Skłodowska-Curie Actions, који чини део програма за истраживање и иновације Хоризонт Европа.
Општи циљеви Мариja Склодовска Кири акција
Мариja Склодовска Кири акције настоје да допринесу подизању атрактивности Европе као простора који пружа високо квалитетне услове за рад и развој каријере како младих тако и искусних истраживача, а циљ је и задржати најбоље истраживаче у европском истраживачком простору (European Research Area). Главни принципи у оквиру ових акција се односе на:
- Активности у оквиру овог програма могуће су у свим доменима истраживања и иновација, од основног истраживања до изласка на тржиште и иновационих услуга;
- Учешће је отворено за истраживачко и иновационо особље у свим фазама њихове каријере
- Учешће је отворено универзитетима, истраживачким организацијама, истраживачким инфраструктурама, предузећима и другим друштвено-економским актерима из Европе и ван ње, поштујући услове наведене у специфичним документима за сваки од потпрограма;
- Нарочито се подстиче транснационална, међусекторска и интердисциплинарна мобилност, али и активно учешће индустријског сектора, и то сектора малих и средњих предузећа, како би се успешније реализовали циљеви Марија Склодовска Кири акција и обезбедила одрживост резултата пројеката и након њиховог завршетка.
Врсте Мариja Склодовска Kири акција:
(кликните за више информација)- MSCA докторске мреже
(MSCA Doctoral Networks) - најмање три независна правна лица, од којих је свако основано у другој држави чланици ЕУ или придруженој држави Хоризонт Европе и са најмање једним од њих основаним у држави чланици ЕУ,
- поврх овог минимума, друге организације из било које земље на свету могу се придружити,
- MSCA Постдокторске стипендије
(MSCA Postdoctoral Fellowships) - треба да имају докторат у време истека рока за пријаву (подносиоци пријава који су успешно одбранили докторску тезу, али који још увек нису формално добили докторску диплому, такође ће се сматрати подобним да се пријаве);
- морају имати највише осам година искуства у истраживању, од датума доделе доктората; године искуства изван истраживања и током прекида каријере неће се рачунати у горе наведени максимум, као ни године искуства у истраживању у трећим земљама, за држављане или становнике држава чланица ЕУ или придружених земаља Хоризонт Европе који желе да се реинтегришу у Европу;
- треба да се придржавају правила мобилности: не смеју боравити или обављати своју главну активност (рад, студије итд.) у земљи корисника (за Европске постдокторске стипендије) или у организацији домаћину за одлазну фазу (за Глобалне постдокторске стипендије) више од 12 месеци у периоду од 36 месеци непосредно пре рока за позив.
- Европске постдокторске стипендије - стипендије за истраживаче било које националности који се крећу унутар Европе или долазе у Европу из другог дела света како би наставили своју истраживачку каријеру (трајање стипендије између 1 и 2 године)
- Глобалне постдокторске стипендије - за мобилност истраживача ван Европе, уз стипендије које трају између 2 и 3 године, на које се могу се пријавити само држављани или дугорочни становници држава чланица ЕУ или придружених земаља Хоризонт Европе.
- додатка за живот
- додатка за мобилност
- по потреби породични, дуготрајни одмор и додаци за посебне потребе.
- активности истраживања, обуке и умрежавања
- управљање и индиректне трошкове.
- MSCA Размена запослених
(MSCA Staff Exchanges) - морају укључити најмање три организације из три различите државе, од којих две морају бити из различитих ЕУ или придружених земаља,
- поред овог минимума могуће је учешће организација из било које земље,
- ако су све организације које учествују из истог сектора (академске или неакадемске), најмање једна мора бити из треће земље (која не припада придруженим земљама).
- могу бити истраживачи у било којој фази каријере, од доктората до постдоктората, као и административно, техничко особље или руководиоци укључени у истраживачке и иновационе активности,
- могу бити било које националности,
- морају бити ангажовани или повезани са истраживачким и иновационим активностима у својој организацији која их шаље најмање месец дана пре упућивања на размену,
- треба да се врате у организацију која их шаље, да пренесу своје знање и подстакну сарадњу.
- додатак за допуну (за путовање, смештај, трошкове дневнице), који се исплаћује поред плате коју исплаћује њихова организација,
- додатак за посебне потребе, ако је применљиво.
- активности истраживања, обуке и умрежавања,
- управљање и индиректне трошкове.
- MSCA COFUND
(MSCA COFUND) - владина тела
- регионалне власти
- агенције за финансирање
- универзитети
- истраживачке организације
- предузећа.
- Докторски програми који нуде активности обуке за истраживање како би докторским кандидатима омогућили да развију и прошире своје вештине и компетенције и који воде до доделе доктората;
- Постдокторски програми који финансирају појединачне стипендије за напредни истраживачки рад и развој каријере за постдокторске истраживаче.
- фиксни износ (додатак COFUND) еквивалентан минималној плати коју истраживачи треба да примају. Овај додатак се може користити за било које трошкове програма;
- додатак за дуготрајно одсуство и додатак за посебне потребе, ако је применљиво.
- могу бити било које националности (држављани или дугорочни становници државе чланице ЕУ или придружене државе Хоризонт Европе, у случају да се главни део постдокторске стипендије обавља у не-придруженој трећој земљи);
- добијају подршку током најмање 3 месеца;
- треба да се придржавају правила мобилности: генерално, они не смеју да бораве или обављају своју главну активност (посао, студије итд.) у земљи организације која их ангажује или земљи партнера који имплементира пројекат дуже од 12 месеци у току периода од 36 месеци непосредно пре рока за позив COFUND програма;
- могу ићи на краткорочне мобилности;
- за докторске COFUND програме, истраживачи не смеју имати докторат и морају бити уписани на докторски програм током пројекта;
- за постдокторске COFUND програме, истраживачи морају имати докторат и не би требало да буду стално запослени у организацији домаћину.
Циљ докторских мрежа је да имплементира докторске програме кроз партнерство организација из различитих сектора широм Европе и шире да би обучио висококвалификоване докторанте, подстакао њихову креативност, ојачао њихове иновационе капацитете и повећао њихову запошљивост на дужи рок.
Ко се може пријавити? Докторске мреже су отворене за међународне конзорцијуме који укључују универзитете, истраживачке институције, предузећа, МСП и друге неакадемске организације. Они морају укључити:
узимајући у обзир посебне услове који се односе на индустријске и заједничке докторате.
Кандидати који желе да се пријаве за докторске студије у оквиру докторских мрежа треба да се пријаве за слободна радна места оглашена на међународном нивоу, укључујући и EURAXESS портал.
Циљ постдокторских стипендија је да подрже каријеру истраживача и подстакну изврсност у истраживању. Оне циљају на истраживаче са докторатом који желе да обављају своје истраживачке активности у иностранству, стекну нове вештине и развију каријеру.
Ко се може пријавити? Заинтересовани истраживачи предају пријаву заједно са организацијом домаћином, која може бити универзитет, истраживачка институција, предузеће, МСП или друга организација са седиштем у држави чланици ЕУ или придруженој држави Хоризонт Европе. Све дисциплине имају право на постдокторске стипендије, укључујући истраживачка подручја обухваћена Еуратом програмом за истраживање и обуку.
Истраживачи заинтересовани за постдокторске стипендије
Од 2022. године, ограничења поновне пријаве примењиваће се на пријаве које су претходне године добиле оцену нижу од 70%.
Печати изврсности додељиваће се апликацијама са укупним резултатом једнаким или већим од 85%, а који се не могу финансирати због недостатка буџета на располагању у оквиру позива.
Врсте постдокторских стипендија:
Шта покрива финансирање? Корисник који прима средства из ЕУ треба да ангажује истраживача за читав период стипендије. ЕУ пружа подршку регрутованом истраживачу у облику:
Поред тога, предвиђено је финансирање за
Акција размене запослених финансира краткорочне међународне и међусекторске размене чланова особља укључених у истраживачке и иновационе активности организација које учествују. Циљ је развој одрживих пројеката сарадње између различитих организација из академског и неакадемског сектора (посебно МСП), са седиштем у Европи и шире. Кроз учешће у овим пројектима, особље на размени користи нова знања, вештине и перспективе развоја каријере, док организације учеснице повећавају своје истраживачке и иновационе капацитете.
Ко се може пријавити за размену особља? Размене особља отворене су за међународне конзорцијуме који укључују универзитете, истраживачке институције, предузећа, МСП и друге неакадемске организације. Услови за пројекте:
За учешће у планираним разменама, чланове особља бирају организације које их шаљу.
Шта покрива финансирање? Пројекти размене запослених могу трајати до четири године. Бесповратна средства покривају мобилност чланова особља од једног месеца до једне године. Размена особља између организација у државама чланицама ЕУ или придруженим земљама Хоризонт Европе мора да буде између различитих сектора (академских или неакадемских), осим ако су интердисциплинарне. За партнерства са не-придруженим трећим земљама дозвољене су размене унутар истог сектора и исте дисциплине.
Запослени који имају право на финансијску подршку:
Особље на размени прима:
Поред тога, предвиђено је финансирање за:
Акција COFUND обезбеђује финансирање регионалних, националних и међународних програма за обуку и развој каријере, кроз механизме суфинансирања.
Ко се може пријавити? Пријаву подноси једно правно лице у држави чланици ЕУ или придруженој земљи Хоризонт Европе (додатни партнери могу бити укључени у пројекат).
Врсте организација са којима COFUND може сарађивати:
Корисник може добити највише 10 милиона ЕУР по позиву.
Печати изврсности додељиваће се апликацијама са укупним резултатом једнаким или већим од 85%, који се не могу финансирати због недостатка буџета на располагању у оквиру позива.
Докторске и постдокторске позиције у оквиру COFUND програма објављују се на међународним конкурсима, укључујући и EURAXESS портал.
Врсте COFUND пројеката:
Шта покрива финансирање? Пројекти COFUND трају до пет година и могу се ангажовати најмање 3 истраживача којима су покривени следећи трошкови:
Истраживачи укључени у пројекте COFUND -а:
Више информација о условима учешћа, дозвољеним активностима, начинима финансирања и сличним детаљима можете наћи на званичној страници Марија Склодовска Кири програма.