Gostujuće predavanje profesora Međunarodnog univerziteta Floride biće održano u utorak, 1. septembra 2026. godine u 13 sati u Svečanoj sali Univerziteta u Kragujevcu.
Predavanje prof. dr Đorđa Dulikravića o optimalnom hlađenju mozga nakon moždanog udara
Centar za naučnoistraživački rad SANU i Univerziteta u Kragujevcu organizuje predavanje „Optimalno hlađenje ljudskog mozga nakon moždanog udara kako bi se spasile vitalne funkcije mozga“, koje će održati prof. dr Đorđe Dulikravić, sa Međunarodnog univerziteta Floride u Majamiju.
Predavanje će biti održano u utorak, 1. septembra 2026. godine, u 13 časova, u Svečanoj sali Univerziteta u Kragujevcu.
Moždani udar predstavlja jedan od najozbiljnijih zdravstvenih problema, pri čemu brzina reagovanja i očuvanje moždanog tkiva imaju presudan značaj za ishod lečenja. U okviru predavanja prof. dr Dulikravić predstaviće istraživanja koja se odnose na primenu kontrolisanog hlađenja mozga kao mogućeg pristupa za očuvanje vitalnih funkcija mozga nakon moždanog udara, kao i na inženjerske i računarske metode koje mogu doprineti razvoju i optimizaciji ovakvih postupaka.
Prof. dr Đorđe Dulikravić već je bio gost Univerziteta u Kragujevcu. U maju 2019. godine održao je gostujuće predavanje „Inverzni problemi i algoritmi optimizacije hibrida“, na kojem je predstavio najnovija saznanja o rešavanju inverznih problema i njihovoj primeni u inženjerskim naukama.
Njegova saradnja sa Univerzitetom u Kragujevcu nastavljena je i kroz naučne kontakte i saradnju sa prof. dr Nenadom Filipovićem, profesorom Univerziteta u Kragujevcu. Ovogodišnje predavanje predstavlja nastavak tih naučnih veza i priliku da se nastavnici, istraživači, studenti i druga zainteresovana javnost upoznaju sa aktuelnim istraživanjima na preseku inženjerskih, računarskih i biomedicinskih nauka.
Biografija predavača
Prof. dr Đorđe Dulikravić završio je studije inženjerstva u Beogradu 1973. godine, magistrirao u Minesoti 1975, a doktorirao na Univerzitetu Kornel 1979. godine.
Tokom karijere bio je angažovan na brojnim uglednim univerzitetima i naučnoistraživačkim institucijama u Sjedinjenim Američkim Državama i Nemačkoj. Radio je u NASA-i, bio profesor na Univerzitetu Teksas u Ostinu, Državnom univerzitetu Pensilvanije i Univerzitetu Teksas u Arlingtonu, a danas je profesor na Međunarodnom univerzitetu Floride.
Autor je i koautor više od 500 naučnih publikacija iz oblasti mehanike fluida, aerodinamike, prenosa toplote, kriobiologije, računarskih metoda, inverznih problema i optimizacije.
Osnivač je i glavni urednik međunarodnog naučnog časopisa Inverse Problems in Science and Engineering, kao i osnivač više međunarodnih konferencija i istraživačkih instituta posvećenih inverznim problemima, multidisciplinarnoj analizi, projektovanju i optimizaciji.
Član je Američke akademije mehanike, Američkog udruženja inženjera mašinstva, Kraljevskog vazduhoplovnog društva i Američkog instituta za aeronautiku i astronautiku.
