Светски дан науке је на Универзитету у Крагујевцу обележен 13. новембра 2024. године, разноврсним програмом који се одржао у Свечаној сали Универзитета у Крагујевцу.
Обележен Светски дан науке на Универзитету у Крагујевцу
Програм обележавања Светског дана науке започео је поздравним говорима које су одржали проф. др Владимир Ранковић, ректор Универзитета у Крагујевцу и академик Милош Ђуран, Управник Центра за научноистраживачки рад САНУ и Универзитета у Крагујевцу.
Научно популарно предавање под називом „Mind Genomics + Artificial Intelligence: A fertile marriage for research and discovery about the world of everyday life“, одржао је др Хауард Московиц, истакнути амерички експериментални психолог у области психофизике, творац више маркетиншких метода (Horizontal Segmentation, Mind Genоmicks, BimiLeap, итд). Уводну реч са експликацијом теме дао је проф. др Вељко Милутиновић, гостујући професор Универзитета у Крагујевцу.
Проф. др Владимир Ранковић, ректор, уручио је повеље за постигнуте изузетне резултате у научноистраживачком раду и допринос научној афирмацији Универзитета у Крагујевцу, научницима који су на Станфорд листи, међу 2% најутицајнијих светских научника, и то: др Драгославу Никезићу, редовном професору Природно-математичког факултета, др Александру Арсенијевићу, ванредном професору Факултета медицинских наука и др Раши Младеновићу, доценту Факултета медицинских наука.
У уметничком програму изведена је композиција Јохана Себастијана Баха, у извођењу др ум. Александра Ружичића (флаута), Иве Јараковић (флаута) и Софије Јовановић (алт флаута).
Представљани су резултати пројеката младих истраживача са трећег јавног позива за пријаву научноистраживачких односно уметничких пројеката младих истраживача и уметника Универзитета у Крагујевцу. Једногодишње резултате рада на пројектима представили су њихови руководиоци и то:
• Пројекат DEEDS, руководилац: др Владимир Дунић, Факултет инжењерских наука
• Пројекат IDBioResist, руководилац: др Милена Милутиновић, Природно-математички факултет
• Пројекат BrewRoutes, руководилац: др Данијела Пантовић, Факултет за хотелијерство и туризам у Врњачкој Бањи
• Пројекат NATODisYU, руководилац: др Никола Вујчић, Филолошко-уметнички факултет.
Завршну реч дала је проф. др Биљана Петровић, проректор за научноистраживачки рад Универзитета у Крагујевцу, изразивши задовољство постигнутим резултатима и пожелевши младим истраживачима успех у даљем раду.