Проф. др Весна Мишковић-Станковић одржала је предавање о примени биокомпатибилних превлака у биомедицинском инжењерству

Центар за научноистраживачки рад САНУ и Универзитета у Крагујевцу организовао је предавање проф. др Весне Мишковић-Станковић на тему: „Антибактеријске биокерамичке превлаке за примене у медицини“, 9. маја 2024. у Свечаној сали Универзитета у Крагујевцу.

Проф. др  Весна Мишковић-Станковић је редовна професорка Факултета за екологију и заштиту животне средине, Универзитета Унион-Никола Тесла у  Београду и Факултета техничких наука, Универзитета у Новом Саду. Гостујући је професор на Универзигтету Тренто у Италији, Охајо универзитету у САД-у, Лавал универзитету у Канади, као и универзитетима у Кини и у Северној Кореји. Бави се истраживањима из области биоматеријала, електрохемијие и корозије.  Академик Милош Ђуран је представио њену импозантну професионалну биографију указујући и на податке да је она на листи Станфорд универзитета међу 2% најцитиранијих научника у 2019, 2020. и 2021. години и на AD Scientific Index World Scientist and University Ranking у 2023. години. Добитница је 6 златних, 2 сребрне, једне бронзане медаље и једног Купа на међународним и 3 златне медаље на националним такмичењима иновација.

Предавање које је одржала на Универзитету у Крагујевцу односи се на глобално актуелну тему истраживања биоматеријала, који треба да буду биокомпатибилни, биоактивни и са антибактеријским својствима, а да при томе не изазивају инфламацију или токсични одговор на имплантацију у организму. Електрохемијским поступцима се прецизно могу контролисати састав, количина и морфологија биоматеријала, а тиме и њихова својства. Показан је поступак електрофоретског таложења и методе карактеризације нове антибактеријске, биоактивне биокерамичке превлаке хидроксиапатита и хитозана на титану. Истраживање је потврдило да је добијена превлака нетоксична према ћелијама хуманих фибробласта MRC-5 и фибробласта мишева L929, као и да поседује антибактеријску активност према сојевима бактерија Staphylococcus aureus и Escherichia coli. Кинетика отпуштања гентамицина у симулираним физиолошким условима (фосфатни пуфер, 37 °C) је показала иницијално снажно отпуштање антибиотика, веома значајно за спречавање настанка биофилма, и предложен је кинетички модел отпуштања гентамицина. Резултати испитивања физичко-хемијских, електрохемијских и биолошких својстава биокерамичке превлаке показују да је добијена превлака добар кандидат за потенцијалне примене у медицини и ветерини као имплантат коштаног ткива.

Предавању су, поред наставног, научног и истраживачког особља ПМФ-а и Института за информационе технологије, присуствовали и проф. др Ненад Филиповић, ректор и проф. др Биљана Петровић, проректор.


Фото галерија: