Представљени пројекти одабрани на Јавном позиву за пријаву научноистраживачких односно уметничких пројеката за младе научнике и уметнике Универзитета у Крагујевцу за 2024/25. годину

У Свечаној сали Универзитета у Крагујевцу, 26. септембра 2024. године, представљени су пројекти одабрани на четвртом Јавном позиву за пријаву научноистраживачких односно уметничких пројеката младих истраживача и уметника Универзитета у Крагујевцу.

У организацији Универзитета у Крагујевцу и Центра за научноистраживачки рад САНУ и Универзитета у Крагујевцу,  представљени су пројекти одабрани на Јавном позиву за пријаву научноистраживачких односно уметничких пројеката младих истраживача и уметника Универзитета у Крагујевцу за 2024/25. годину.  

Проф. др Биљана Петровић, проректор за научноистраживачки рад, подсетила је на циљеве јавног позива који од 2021/22. академске године расписују Универзитет у Крагујевцу и Центар за научноистраживачки рад САНУ и Универзитета у Крагујевцу, из средстава Фонда за науку САНУ и средстава Универзитета у Крагујевцу. Основни циљеви јавног позива се огледају у подршци талентованим младим истраживачима и уметницима у њиховом оснаживању и будућем активном укључивању у пројектне активности разних нивоа, кроз дефинисање сопствених програма истраживања и формирање истраживачких тимова.

На Јавни позив расписан у јуну ове године, стигло је 12 пројеката и све пројектне пријаве су прошле административну проверу.  Комисија састављена од два независна рецензента одабрала је за финансирање пет пројеката и то: један пројекат из поља техничко-технолошких наука; један пројекат из поља природно-математичких наука; један пројекат из поља медицинских наука и два пројекта из поља друштвено-хуманистичких наука, с озбиром да није било пријава пројеката из поља уметности.

Академик Милош Ђуран, управник Центра за научноистраживачки рад САНУ и Универзитета у Крагујевцу, изразио је велико задовољство свим пријављеним пројектима и посебно честитао пројектима који су одабрани за финансирање. Изразио је наду да ће убудуће бити обезбеђена већа средстава за подршку младим истраживачима и уметницима, како би се повећао број подржаних пројеката, као и обим њихове финансијске подршке.

Представљени су садржаји одабраних пројеката, научна методологија коју ће користити у истраживању, као и пројектни тимови  који ће током наредних годину дана учествовати у њиховој реализацији.

  1. Пројекат из техничко-технолошког поља  „Развој и оптимизација топографије површина за побољшане перформансе имплантата кука − DOST-HIP“, чији је руководилац др Александра Вуловић, Факултет инжењерских наука, представила је Живана Јовановић Пешић, асистент на Факултету инжењерских наука у Крагујевцу. 
  1. Пројекат из поља природно-математичких наука, под називом „Добијање и примена хитозана из инсеката штеточина у биотехнологији – INSECTECH“, представио је његов руководилац доц. др Филип Вукајловић, Институт за биологију и екологију, ПМФ, Крагујевац.
  1. Пројекат из области медицинских наука, под називом „Фактори који утичу на квалитет живота и квалитет спавања код болесника са релапсно-ремитентном формом мултипле склерозе – QualLifeQualSleepMS представио је његов руководилац, доц. др Дејан Алексић, неуролог са Факултета медицинских наука.
  1. Пројекат из друштвено-хуманистичког поља, под називом „Предиктори постигнућа ученика 7. и 8. разреда на математичким такмичењима − PREDIMAT7-8“ представио је његов руководилац, доц. др Милан Миликић, Факултет педагошких наука у Јагодини.
  1. У недостатку пријављеног пројекта из области уметности, изабран је још један пројекат  из поља друштвено-хуманистички наука. Пројекат под називом „Примена вештачке интелигенције у рашчитавању српскословенских рукописа – AAIiRSSM“ предтавила је његов руководилац, доц. др Тамара Лутовац Казновац, ФИЛУМ.  

Проф. др Владимир Ранковић, в.д. ректора, честитајући пројектним тимовима чији су пројекти одабрани на јавном позиву, искористио је прилику да укаже на научну и стручну релевантност свих пријављених пројеката и захвалио рецензентима на труду који су уложили у прегледању и оцени пројектних пријава. Указао је на значај интердисциплинарног карактера пројеката, како по начину обраде пројектних тема, тако и по разноликом образовању чланова пројектних тимова, одн. оствареној међуфакултетској сарадњи, и изразио наду у повећање висине грантова, као и броја финансираних пројеката.  


Фото галерија: